Vitamin B
PRAVI KOMPLEKS VITAMINA B
VITAMIN B
Naziv vitamin potiče od latinske reči „vita“ (život) i hemijskog naziva „amin“ što znači da su vitamini od vitalnog (esencijalnog, uslovnog) značaja za život i zdravlje ljudi, ne mogu se stvarati u organizmu čoveka, moraju se unositi hranom ili u obliku dodataka ishrani.

Vitamini su grupa organskih jedinjenja različite hemijske strukture i osobina koji su organizmu čoveka potrebni u izuzetno malim količinama (miligramskim ili mikrogramskim), a neophodni su za rast, razvoj, reprodukciju i različite metaboličke procese i funkcije. Vitamini se prema rastvorljivosti dele na vitamine rastvorljive u vodi i vitamine rastvorljive u mastima.

Svaki od vitamina B ima svoju specifičnu ulogu, njihove funkcije su međusobno povezane i komplementarne čime se najčešće i opravdava istovremena suplementacija svim vitaminima B kompleksa.

Vitamini B grupe povoljno utiču na funkcije kože i sluzokože, nervnog, kardiovaskularnog i imunog sistema.
KOJI VITAMINI PRIPADAJU VITAMINIMA B – GRUPE?
Vitamini B - grupe su:


• vitamin B1 (tiamin),

• vitamin B2 (riboflavin),

• vitamin B3 (niacin),

• vitamin B5 (pantotenska kiselina),

• vitamin B6 (piridoksin),

• vitamin B10 (p-aminobenzoeva kiselina),

• i vitamin B12 (cijanokobalamin).
Vitamini B - grupe su rastvorljivi u vodi, imaju važnu ulogu u održavanju dobrog zdravlja i smanjenju rizika za nastanak bolesti. U organizmu čoveka, vitamini B – grupe su najčešće koenzimi enzima koji regulišu mnogobrojne životno važne fiziološke funkcije. Koenzimi su uslovni za optimalnu aktivnost enzima.

Vitamini B – grupe se moraju unositi hranom ili u obliku dodataka ishrani.
ZAŠTO SU VAŽNI VITAMINI - B GRUPE?

Vitamini B - grupe imaju mnogobrojne životno važne uloge u organizmu čoveka.
Vitamin B1 ima važnu ulogu u metabolizmu masti i ugljenih hidrata, stvaranju energije i provođenju nervnih impulsa.

Vitamin B2 je značajan za proces stvaranja energije iz hranljivih materija (ugljenih hidrata, masti i proteina).

Vitamin B3 kao koenzim, pomaže pravilnom funkcionisanju različitih enzima, učestvuje u stvaranju energije iz hranljivih materija (nutrijenata) i učestvuje u sintezi masnih kiselina.

Vitamin B6 je uključen u metabolizam ugljenih hidrata, masti i proteina, koenzim je više od 100 enzima koji učestvuju u različitim metaboličkim procesima. Vitamin B6 je važan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema, jer je neophodan za stvaranje serotonina i drugih neurotransmitera. U sintezi hemoglobina, vitamin B6 ima značajnu ulogu.
Vitamin B12 je bitan za metabolizam folne kiseline i stvaranje energije. Od presudnog je značaja za razvoj i početnu mijelinizaciju centralnog nervnog sistema (mijelin je omotač nervnog vlakna) i održavanje funkcije centralnog nervnog sistema.

Pantotenska kiselina (vitamin B5) ulazi u sastav ključnog metaboličkog jedinjenja, koenzima A i ima nezamenljivu ulogu u metabolizmu masti, ugljenih hidrata i proteina odnosno stvaranju energije. Pantotenska kiselina učestvuje u stvaranju hemoglobina.

p-aminobenzoeva kiselina (vitamin B10) učestvuje u metabolizmu gvožđa, povećava stvaranje folne kiseline i utiče na sazrevanje crvenih krvnih zrnaca.
Kada može da nastane nedostatak vitamina B - grupe?
KONTAKT
Thiomucase facebook Thiomucase instagram Thiomucase youtube
Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na medicinsko sredstvo posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.